کمترین تنزل برای آسیایی های دیوانه ثروتمند

بانی فیلم، گروه سینمای جهان: برای دومین هفته متوالی فیلم مفرح و پرطرفدار «آسیایی های دیوانه ثروتمند» در صدر آثار پرفروش سینماهای آمریکای شمالی قرار گرفت و در این راه در سه روز پایانی هفته ۸/۷۶ میلیون دلار سودسازی کرد و قضیه وقتی جالب تر می شود که در نظر بگیریم این فیلم در دومین هفته اکرانش فقط ۷/۵ درصد تنزل در فروش داشت. این در حالی روی داد که دو فیلم تازه اکران شده این هفته با نام «جنایت های دوران خوش» و «AXL» و بخصوص دومی درخشش چندانی نداشتند و شاید آینده ای بهتر را فیلم «جستجو» محصول جدید سونی پیکچرز برای خود رقم زده باشد که به رغم به نمایش درآمدن در فقط ۹ سالن در سطح آمریکا و کانادا ۳۶۰ هزار دلار درآمدسازی کرد و در رده ۲۱ جدول ایستاد و اواخر این هفته که در سطح وسیع تری اکران خواهد شد، طبعاً به فروش بسیار بیشتری نایل خواهد شد.
۷۶ میلیون بعد از ۱۳ روز
اینک مجموع پولسازی «Crazy Rich Asians» که محصول کمپانی قدیمی برادران وارنر است، بعد از ۱۳ روز نمایش به ۷۶ میلیون دلار بالغ شده است و به نظر می رسد که ۱۵۰ میلیون دلار هدفی کاملاً قابل دستیابی برای فیلم باشد. میزان تنزل در فروش «آسیایی های دیوانه ثروتمند» در هفته دوم پخش آن که پیشتر هم به آن اشاره کردیم (۷/۵ درصد) از کمترین مقدارها و میزان ها در تمامی تاریخ سینما و در همه ایامی است که شمارش فروش فیلم ها به اجرا درآمده است. آنچه این رقم را درخشان تر می سازد، این نکته است که تنزل اندک فروش فیلم در هفته دوم در روزهای حادث شد که تعطیلی اضافه ای نسبت به معمول وجود نداشت و جالب تر این که چون تعطیلی سه روزه موسوم به «روز کار» در راه است، شاید این فیلم در هفته سوم کرانش نیز نزول چندان بیشتری نداشته باشد و سومین صدرنشینی متوالی اش را تجربه کند.
اول و دوم برای وارنر
با ابقای فیلم پر هیجان «The Meg» و رده دوم جدول سودسازان سینماهای آمریکای شمالی، استقرار دو فیلم از استودیوی برادران وارنر در رده های اول و دوم این جدول استمرار یافت زیرا این فیلم نیز مثل «آسیایی های دیوانه ثروتمند» محصول این کمپانی است. فیلمی که مثل کار افسانه ای سال ۱۹۷۵ استیون اسپیلبرگ درباره حملات و هراس آفرینی یک کوسه بزرگ در سواحل دریا و مبارزه انسانهای به خطر افتاده برای محو وی است. این هفته ۱۳ میلیون دلار تازه را به حساب خود ریخت تا پس از ۱۹ روز اکران در آمریکا و کانادا ۳/۱۰۵ میلیون دلاری شود. «The Meg» حالا هفدهمین اثر سینمایی سال ۲۰۱۸ است که در آمریکای شمالی از مرز ۱۰۰ میلیون دلار سود عبور می کند و همین رقم نیز قدمی در راه تبدیل شدن این سال به درآمدسازترین سال در تاریخ هالیوود و یا حداقل پرسودترین تابستان سالهای معاصر به شمار می آید.
آمار نهایی فروش سال ۲۰۱۸ به این سبب که هنوز ۴ ماه و یک هفته از این سال باقی مانده، طبعاً زودتر از اواسط دی ماه اعلام نخواهد شد اما آمار به ثبت رسیده کنونی که بدون تأثیرپذیری از افزایش دائمی قیمت بلیت های سینما در سطح جهان نیست، رفتن به سوی چنان رکورد و دستاوردی را گواهی می دهد که پیشتر از آن یاد کردیم و به قول مطبوعات سینمایی آمریکا و اروپا هنوز آبهای پر پول فراوانی وجود دارد که کوسه مخوف این فیلم امکان بلعیدن آن را دارد!
سوم اما کم فروش
فیلم «جنایت های دوران خوش» که کاری از شرکت STX است، در تضاد با تصورات سران این استودیو و به رغم سوم شدن در جدول فروشی فزون تر از ۱۰ میلیون دلار در بدو اکرانش نداشت و البته برخی محافل سینمایی برخلاف این استودیو نظر چندان امیدوارانه ای نسبت به این فیلم نداشتند و حرف و پیش بینی آنها صحیح تر از خوش بینی های استودیوی STX از آب درآمد. این شروع اکران، ضعیف تر از آماری است که طی سال های اخیر برای فیلم هایی مشابه (کمدی- رمانتیک) به ثبت رسیده است و از آن قبیل اند «زندگی گروهی» (یا «شور جمعی») فیلم امسال ملیسا مک کارتی و یا «مایک و دیو به زوج هایی برای ازدواج نیاز دارند» که البته هیچ یک نیز به فروش هایی بسیار بالا نرسیدند اما برای فیلم جدید کمپانی STX هدفی دست نیافتنی نشان داده اند. آمار آغاز اکران این فیلم ها به ترتیب ۸/۱۷ و ۶/۱۶ میلیون دلار بوده اند ولی صرف نظر از تفاوت آشکار این اعداد با آمار حاصله «جنایت های دوران خوش» این نکته گفتنی است که از بینندگان هفته نخست این فیلم ۵۹ درصد مرد و بقیه طبعاً زن بوده اند و از کل تماشاگران ۶۳ درصد ۲۵ سال یا بیشتر از آن سن داشته اند. این آمار حاکی از آن است که علاقمندان این فیلم، بیشتر مرد و در سنین جوانی خود بوده اند و از این بابت ها بر دو فیلمی که نام شان قبلاً آمد، به روایتی می چربیده اند زیرا جمعیتی پرشورتر را گرد آورده اند ولی تعداد بینندگان زن دو فیلم مورد بحث بیشتر از تماشاگران زن فیلم تازه «STX» بوده اند.
ارقامی ناامید کننده
«AXL» فیلم جدید کمپانی گلوبال رود که در سطور اول این مطلب از آن یاد کردیم، به شروعی بالاتر از رتبه نهمی در جدول پرفروش های آمریکای شمالی دست نیافت. این فیلم در ۱۷۱۰ سالن در سطح آمریکا و کانادا به نمایش درآمد ولی از رقم ضعیف ۹/۲ میلیون دلار فراتر نرفت و این معدلی ناامید کننده برابر با ۱۷۱۹ دلار را برای هر سالن بدست می دهد. اگر این آمار به اندازه کافی نگران کننده است، از آن دغدغه آورتر این نکته است که بخش های عمده ای از شرکت گلوبال بزودی تحت اختیار و نظارت مستقیم حامیان مالی این استودیو قرار می گیرند تا از سقوط و تعطیلی شان جلوگیری شود و اگر این حربه هم کارساز واقع نشود اعلام ورشکستگی رسمی خواهد شد. با این اوصاف دو فیلم جدید و در نوبت پخش گلوبال رود احتمالاً در جای اکران شدن به عنوان محصولات این شرکت با نام و مارک کمپانی دیگری به پرده های نقره ای ارجاع خواهند شد.

نوشته کمترین تنزل برای آسیایی های دیوانه ثروتمند اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.