صبح بخیر قاب جادو به مخاطبانش

بانی فیلم، گروه تلویزیون: ایجاد نشاط و سرگرمی و انتقال اخبار روز و حضور کارشناسان حوزه های مختلف، مهمترین نکاتی است که در اغلب برنامه های صبحگاهی وجود دارد. برنامه هایی که تقریبا در یک زمان مشخص و با یک رویکرد اما نگاه متفاوت روی آنتن شبکه های مختلف سیما می روند. گرچه هر کدام از این برنامه ها سعی دارند تا با ایجاد جذابیت نگاه مخاطبان بیشتری را به خود معطوف کند، اما به دلیل اینکه برخی از این برنامه ها فاقد هر گونه خلاقیت و ایده های تازه و بکری هستند، از همراهی مخاطبان همیشگی خود بهره می گیرند. البته برخی خطوط قرمز تلویزیون و محدودیت ها باعث شده تا در این زمینه با موانعی هم روبرو باشند. از جمله مشکلات مالی و بودجه ای که به این نوع برنامه ها تخصیص داده می شود که از این رو برخی تهیه کننده ها ناچارند از مجریانی دعوت به همکاری کنند که چندان سواد رسانه ای ندارند که می توان نمونه ای از این مسئله را به وضوح در برخی برنامه هایی از این دست دید.
با این وجود برخی برنامه های صبحگاهی طبق رسالتی که در این رسانه دارند، سعی در هرچه بهتر شدن کیفیت برنامه خود دارند که در این مطلب نگاهی گذرا به این دست برنامه ها داریم.
«صبح بخیر ایران» که در طول این سال ها یکی از برندهای شبکه یک محسوب می شود، همان رویکرد گذشته را در پیش گرفته و صرفا این تغییرات در مجری ها خلاصه می شود و بس. گرچه آیتم ها و بخش های مختلف این برنامه هم گاهی درگیر تغییرو تحولاتی شده اند، اما رویکرد و نگاه اصلی برنامه همچنان حفظ شده است. یکی از ویپزگی های این برنامه از همان سال های ابتدایی تعدد مجری بود که همچنان با این رویکرد روی آنتن می رود. مجریانی که حال در شبکه های دیگر فعالیت می کنند، در روزگار گذشته عضوی از این برنامه بودند.
«از فراز الوند» عنوان برنامه صبحگاهی شبکه دو است که به تازگی متولد شده است. این برنامه با دو مجری روی آنتن می رود که چندان برای مخاطب امروزی جذابیت نداشته و حرف تازه ای هم در اجرا ندارند و از آنجایی که همزمان با برنامه «حالا خورشید» پخش می شود و جذابیت آن برنامه چه بسا بیشتر از این برنامه است، بیننده های برنامه هایی از این دست ترجیح می دهند که بیننده برنامه شبکه سه باشند تا «از فراز الوند»!
«حالا خورشید» که هر روز از شبکه سه پخش می شود و به واسطه اجرای رضا رشیدپور و موضوعاتی که در این برنامه مطرح می شود و از همه مهمتر نشاط و انرژی ای که به مخاطبانش منتقل می کند، به یک برنامه صبحگاهی جذاب تبدیل شده است. گرچه در فصل جدید رویکرد برنامه تغییراتی پیدا کرده و به نوعی تریبون خود را در اختیار مردم قرار می دهد تا مشکلاتشان را مطرح کنند که البته بیشتر مواقع فقط در طرح موضوع درجا می زند. با این حال این موضوع نشان از هوشیاری رشیدپور به عنوان تهیه کننده و مجری برنامه دارد که با قرار گرفتن در جبهه مردم و دفاع از مسائل و مصائبشان سعی در محبوبیت بیشتر دارد! این برنامه نیز در کنار رشیدپور سه مجری دیگر هم دارد که به خصوص روزهای پنج شنبه در غیبت رشیدپور و همکار خانمش، دو مجری دیگر برنامه را اصطلاحا می چرخانند.
گرچه حضور چهار مجری برای یک برنامه دوساعته چندان جالب نیست، اما برای تنوع مخاطب بد نیست.
«طلوع» عنوان برنامه صبحگاهی شبکه چهار است که از آنجایی که مخاطبان این برنامه خاص تر از شبکه های دیگر است، این رویکرد در روند و اجرا و محتوای برنامه هم تاثیر گذاشته و از این رو با برنامه های از این دست شبکه های دیگر تفاوت عمده ای دارد. این تفاوت حتی در اجرای برنامه هم مشهود است. ضمن اینکه فضا و دکور برنامه نیز متفاوت از برنامه های دیگر است و کارشناسانی هم که به عنوان مهمان در این برنامه حضور پیدا می کنند، موضوعاتی را مطرح می کنند که به سبک زندگی بیشتر مرتبط است.
«حوالی امروز» نیز هر روز از شبکه پنج پخش می شود که با محوریت مروری بر آخرین اتفاقات، رویدادها و اخبار اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی این برنامه روی آنتن می رود. این برنامه هم مثل سایر برنامه هایی از این دست اهداف و رویکرد مشترکی با سایر شبکه ها دارد. البته دکور این برنامه و مجریانش نیز متفاوت از شبکه های دیگر هستند. حتی کارشناسانی هم که به برنامه دعوت می شوند، موضوعات متفاوتی را مطرح می کنند.
«صبحی دیگر» هم عنوان برنامه صبحگاهی شبکه آموزش است که با دو مجری ثابت برنامه روی انتن می رود. در این برنامه هم مخاطب شاهد مرور روزنامه ها و اخبار روز سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگ و هنر است. اما شاید بتوان گفت تفاوتی که این برنامه با سایر برنامه های دیگر دارد، حضور کارشناسانی است که با توجه به مهمان برنامه انتخاب می شوند و از این نظر سوالاتی رد و بدل می شود که برای بیننده جالب است و شاید سوال خودش باشد. ضمن اینکه «صبحی دیگر» رویکرد خاصی نسبت به فرهنگ ایرانی دارد. از این رو این آشنایی با فرهنگ بومی استان های مختلف را می توان در آیتم های مختلف این برنامه شاهد بود.
آنچه که در این زمینه مسلم است، یک سری اشتراکاتی است که این برنامه ها با هم دارند. اما به هر حال عوامل مختلفی گرداننده این دست برنامه ها هستند که خود می تواند تغییراتی را ایجاد کند. هر چند که باکس صبحگاهی بای عده ای از خانواده ها به خصوص در تابستان باکس مهمی است، اما لازم است که برنامه سازان این نوع برنامه ها به دنبال خلاقیت و ایده های بهتر و جذاب تری باشند تا بتوانند مخاطبان گسترده تری را جلب کنند.

نوشته صبح بخیر قاب جادو به مخاطبانش اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.