روایتی از دغدغه های زیست محیطی در خانواده یک دکتر

گروه تلویزیون، زینب علیپور: تولید سریال «خانواده دکتر ماهان» که بخشی از آن در تهران و به کارگردانی راما قویدل ساخته شد، این روزها به کارگردانی علی محمد قاسمی در زیر تیغ آفتاب در مناطق شمالی کشور ادامه دارد و گروه در روزهای شرجی در شیرگاه در حال آماده سازی و تلاش برای به سرانجام رساندن این اثر هستند. از این رو می توان انتظار داشت که این سریال در زمان پخش بتواند به واسطه چشم اندازهای زیبایی که در قاب تصویر از جذابیت های شمال کشور دارد، مورد توجه قرار بگیرد. ضمن اینکه این سریال به نوعی می تواند فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست را القاء کند. نکته مهمی که به واسطه ناآگاهی مردم باعث شده تا هر کدام از ما به نوعی به طبیعت و محیط زیست خواسته و یا ناخواسته آسیب هایی بزنیم.
اوایل اردیبهشت سال جاری بود که به یکی از لوکیشن های این سریال رفته و گزارشی از پشت صحنه سریال داشتیم که به چاپ رسید. حال در این گزارش از روند تولید این مجموعه در شمال کشور باخبر خواهید شد. ضمن اینکه طبق گفته تهیه کننده قرار است این سریال در دی ماه پخش شود.
بهروز خوش رزم پیش از این در گفت و گو با بانی فیلم در خصوص این سریال و ویژگی هایش عنوان کرده بود: بزرگترین تفاوت این سریال با بقیه کارهایم موضوع متفاوت آن است . موضوع این سریال روی حفاظت از محیط زیست، حمایت از حقوق حیوانات و حضور نوجوانان در زندگی و جامعه است.
در سریال های دیگر کمتر به نوجوانان پرداخته می شود و سازمان صدا و سیما باید روی این رده سنی متمرکزتر شود چون پایه ی ساخته شدن انسان ها در زندگی و رفتن به جهت های مناسب است. این جهت دهی و امکانات را ما باید به وجود بیاوریم و فرهنگ سازی کنیم . اگر به سراغ این موضوعات نرویم هیچ وقت مطرح نمی‌شوند امیدوارم بیشتر روی آن تمرکز کنیم. مهمترین دیدگاه و پیام این سریال حفظ محیط زیست ، حمایت از حقوق حیوانات واهمیت دادن به نظرات نوجوانان است . دیدگاه دیگری که در خانواده دکتر ماهان بیان می شود این است که از شهر های بزرگ، آلوده و شلوغ به شهرهای کوچک برویم. در شهر های کوچک می توان در یک آب و هوای مناسب و با آرامش زندگی کرد.نباید همه در شهرهای بزرگ و شلوغ متمرکز باشیم.
در خلاصه داستان سریال آمده که این سریال، داستانی است در ستایش زندگی و خوشبختی خانوادگی؛ داستانی که مخاطبش را به ساده زیستی داوطلبانه دعوت می کند؛ این مجموعه روایتگر نگاهی تازه و الهام بخش در جهت تشویق جسارت تغییر و شکستن عادت هایی است که انسان امروز را تنهاتر از همیشه، خسته و ملول کرده است.
تولید سریال خانواده دکتر ماهان این روزها در جنگل های لفور در منطقه شیرگاه استان مازندارن ادامه دارد. دکتر ماهان (امین زندگانی) با دغدغه های محیط زیستی خود درگیر و دار کار و زندگی و گلایه های همسرش (لاله اسکندری) و فرزندانش ( کیمیا حسینی، عرفان برزین) روایتی دیگر را از لزوم حفاظت از محیط زیست بیان می کند.
اواسط هفته گذشته در حاشیه تصویربرداری سریال خانواده دکتر ماهان در حوالی شیرگاه سری به عوامل این سریال زدیم.
تصویربرداری بخش های مربوط به ساختمان نیمه کاره مورد نظر دکتر ماهان در دل جنگل های شیرگاه در حال انجام است و دکتر ماهان درباره آماده سازی فضای مورد نظرش با مسئولان روستا صحبت می کند و دل نگرانی های دستیار جوانش کمی مسئول خانم این بخش را عصبی می کند.
صحنه چند بار تکرار می شود. هوای این بخش بشدت شرجی است و با حدود گذشت ۳ ساعت از آغاز فیلمبرداری این بخش، حساسیت های علی محمد قاسمی کارگردان این اثر، موجب شد چند بار صحنه ای به ظاهر ساده فیلمبرداری شود.
گرمای هوا طاقت فرساست و گروه در زیر تابش مستقیم آفتاب در حال فعالیت هستند و تنها پنکه های دستی اندکی از گرمای فضا می کاهد.
این گرما بر کار گریم هم اثر گذاشته و گریمورها در آغاز هر بار فیلمبرداری، گریم بازیگران را چک می کنند .
علی محمد قاسمی کارگردان و مدیر تصویر برداری این سریال است. او می گوید: از اوایل تیرماه تصویرداری بخش دوم را شروع کردیم و تقریبا یک ماه قبل از آن به همراه مهرداد یزدانی نسخه فیلمنامه را باز نویسی کردیم. این بازنویسی به دلیل احساس نیاز به تغییراتی و تولیدی شدن آن بود. تولید در شرایط امروز خیلی در آن لحاظ نشده بود . با توجه به اینکه اگر اساس تولید کاری مشکل داشته باشد، نمی توان آن را انجام داد پس تلاش کردیم که شرایط را از همه نظر مناسب کنیم.
قاسمی صحبت هایش را این طور ادامه می دهد: لوکیشن سریال بیشتر خارجی است و با توجه به شرایط آب و هوایی ، آفتاب ، گرما ، هوای شرجی و… ، تابستان فصل مناسبی برای تولید کاری این چنینی نیست . سعی کردیم با در نظر گرفتن جذابیت ها و زیبایی های محیط و با استفاده از ابزار و تکنیک های مناسب مجموعه ای متفاوت از لحاظ بصری تصویربرداری کنیم.
کارگردان سریال خانواده دکتر ماهان درباره روند تولید این مجموعه گفت : با توجه به برنامه ریزی و مقدار پیشرفت مجموعه ،می توانم بگویم تقریبا ۹۵درصد بازی لاله اسکندری تمام شده است که در قسمت های پایانی دوباره به ما اضافه می شوند. از بازی امین زندگانی نیز تقریبا ۸۵ درصد به اتمام رسیده است. بقیه بازیگران از ابتدا به صورت پراکنده در کنار گروه بوده اند. با در نظر گرفتن همین شرایط کار تصویربرداری این مجموعه تا دو ماه آینده ادامه دارد.
فهیمه امن زاده بازیگر نقش الهام دستیار دکتر ماهان و مسئول پیگیری امور در روستا است و در بخش دوم تولید این مجموعه به گروه اضافه شده است. به نظر امن زاده ، الهام یک زن محکم و مستقل است که در شمال با پدرش زندگی می کند و می خواهد کاری را، راه اندازد . او مشکلات خودش را دارد و با چالشها یی دست و پنجه نرم می کند. شغل ، وضعیت خانواده او و خانواده همسرش و اتفاقی که برای همسرش می افتد باعث می شود
وی گفت: فکر می کنم مجموعه خانواده دکتر ماهان با توجه به داستان های موازی و جذابش برای مخاطب نیز جذاب باشد . موضوع آاین سریال نیز در تلویزیون کم پرداخته شده و به نظرم خوشایند است.
سامرند معروفی دیگر بازیگر مجموعه خانواده دکتر ماهان است. او نقش محیط بانی به نام محمود را ایفا می کند. او درباره این نقش بسیار خلاصه می گوید که محمود بر عکس دیگر محیط بانان با شکارچیان غیر مجاز همدست است و ترجیح می دهد با پخش داستان لایه های شخصیتی محمود مشخص شود.
معروفی درباره همکاری اش با کارگردان مجموعه گفت: خوشبختانه سریال قبلی علی محمد قاسمی نیز در باره محیط زیست بوده است و این خیلی اتفاق خوبی است .
او امیدوار است که به لحاظ اجتماعی و دولتی نیز یک نگاه صد در صدی به موضوع این سریال و محیط زیست شود .
ارسطو خوش رزم نیز از تفاوت نقش خود در این سریال می گوید از مخاطبان دعوت می کند بازی متفاوتش را در سریالی متفاوت به نظاره بنشینند.
تهیه و تولید مجموعه تلویزیونی خانواده دکتر ماهان این روزها در جنگل های لفور استان مازندارن ادامه دارد و پیشتر تصویربرداری بخش های مربوط به تهران آن با کارگردانی راما قویدل اوایل امسال به پایان رسیده بود.
عوامل سریال «خانواده دکتر ماهان» بدین شرح معرفی می شود:
تهیه کننده: بهروز خوش رزم، جانشین تهیه کننده: علی شیرمحمدی ، کارگردان و مدیر فیلمبرداری: علی محمد قاسمی، طراح چهره پردازی: عبدالله اسکندری، مدیر تولید: ناصر هادیان فر، مدیر صدابرداری: مهرداد دادگری، طراح لباس: سهیلا نعمتی، طراح صحنه: هومن معصومی، مدیر برنامه ریزی: سامرند معروفی، سرپرست گروه کارگردانی: مهرداد یزدانی، سرپرست چهره پردازی: حمید پورسیفی، تدوینگر: اعظم نجفیان، دستیار برنامه ریز: فرید یوسف پور، دستیار ۲ کارگردان: مجتبی حسینی، مدیر صحنه: امیر جوهری، دستیار صدابردار: بابک علوی تنها، گروه لباس: لعبت مستشار- معین نظری، گروه تصویربرداری: کاظم فرامرزی، مهدی میراعلایی، کیوان محمدنژاد، پویا سجادیان، گروه چهره پردازی: آرزو ابراهیمی، مهدی جهانگیری ، مدیر تدارکات: مصطفی روشن روان، گروه تدارکات: سامان تبریزی، کیهان صانعی، میلاد عرب عامری، عکاس: مهران بی پروا، روابط عمومی: مرتضی رنجبران.

نوشته روایتی از دغدغه های زیست محیطی در خانواده یک دکتر اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.